Wiek Dziewiętnasty Wiki

Poniższa strona powstała, by pomóc nowym użytkownikom w ich pierwszych krokach po Wiek Dziewiętnasty Wiki. Tutaj dowiesz się, najważniejszych rzeczy, które należy przestrzegać, by miło i pożytecznie spędzić tu czas.

Wybór przeglądarki

Na samym początku należy wybrać odpowiednią przeglądarkę, którą będziemy odwiedzać Wiek Dziewiętnasty Wiki i na niej edytować. Powinna ona posiadać słownik, który pomoże w edytowaniu bez literówek, obsługiwać zaawansowane skrypty JavaScript i CSS. Zalecanymi przeglądarkami są Mozilla Firefox, Google Chrome i Opera. Zdecydowanie niezalecane jest używanie przeglądarki Microsoft Internet Explorer. Nie obsługuje ona wielu potrzebnych rzeczy i powoduje liczne błędy.

Edytor Źródłowy

Edytowanie w trybie źródłowym jest bardzo proste, wystarczy znać podstawy WikiKodu. Warto również przeczytać zalecenia edycyjne, znajdują się tam wskazówki, jak używać edytora źródłowego.

Pliki

Przesyłanie

Kolejną sprawą, o której należy pamiętać, jest przesyłanie obrazków. Istnieje możliwość przesyłania ich poprzez edytor, jest to jednak zdecydowanie niezalecane, gdyż przesłane tak pliki mają złe nazwy i licencje. Pliki należy przesyłać przez stronę Specjalna:Prześlij. Przesyłając plik należy wybrać z tabelki odpowiedni kod licencji, a następnie wkleić go w polu Opis, u dołu. Należy również nazwać przesłany plik, tak, by można było wywnioskować, co on przedstawia. Ponadto należy pamiętać, że Wiek Dziewiętnasty Wiki, to encyklopedia o XIX wieku i nie należy na nią przesyłać tony obrazków z nim niezwiązanych, tylko dla ozdoby swego profilu.

Umiejscowienie

Gdy już przesłaliśmy prawidłową grafikę następna sprawą staje się jej umiejscowienie. Są trzy główne prawidłowe miejsca na grafiki: na górze artykułu, nad tekstem; pod nagłówkami sekcji oraz w galeriach. Gdy grafik w jednym miejscu jest więcej wstawia się je po prostu jedna pod drugą. W takim przypadku zalecane jest by grafiki były umieszczone po tej samej stronie artykułu, w przeciwnym razie nastąpi nieestetyczne ściśnięcie tekstu pomiędzy nimi.

Skórka

Nie jest to obowiązkowe, ale warto też rozważyć wybór skórki. Użytkownicy mają do wyboru dwie - domyślnego Oasisa i MonoBooka. Oasis ma (na pierwszy rzut oka) nowocześniejszy wygląd i posiada więcej gadżetów (nie zawsze dobrych). MonoBook jest jednak bardzo przejrzysty, wspiera większe ekrany oraz ma kilka innych zalet. Więcej informacji...